Ahmet KARDAŞ

Ahmet KARDAŞ

Genel Bilgiler Kariyer

1984 yılında ODTÜ Fen ve Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümünden mezun oldu. Profesyonel iş hayatına, 1986 yılında UTE Bilgisayar Sistemleri A.Ş.’de Servis Saha Mühendisi olarak başladı. 1986-1990 yılları arasında BOTAŞ’ta Otomasyon Baş Mühendisi olarak çalıştı. Bu görev kapsamında tüm Türkiye sathındaki boru hatlarındaki elektromekanik ve elektronik ölçüm ve basınç sistemlerinin otomasyon sorumluluğunu yüklendi.

 

Bilişim sektöründeki çalışmalarına 1992 yılında DEC A.Ş. (DIGITAL EQUIPMENT CO-OPERATION)'de Servis Mühendisi olarak göreve başladı. 1997 yılına kadar yapmış olduğu hizmetler kapsamında Petrol Ofisi, Aselsan, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Gaziantep Teknik Üniversitesi, Türkiye Petrolleri, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK, Orman Genel Müdürlüğü, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Erdemir gibi kamu kurum ve kuruluşlarında Servis Müdürlüğü görevinde bulundu.

 

1997-2001 yılları arasında Siemens Nixdorf’ta Servis Bölge Müdürü olarak görev yaptı. 2001 yılındaki şirket birleşmesinden sonra 2006 yılında kadar görevine Doğu Bölgesi Operasyon ve Bakım-Onarım Müdürü olarak Siemens Business Services A.Ş.'de devam etti.

 

2006-2016 yılları arasında Fujitsu Technology Solutions’da Kıdemli Kamu Satış Müdürü olarak çalıştı.

 

2016 yılında kamu kurum ve kuruluşlarındaki deneyim ve tecrübelerini BİTSS Bilişim Hizmetleri A.Ş.’de devam ettirme kararı aldı.

 

BİTSS Bilişim Hizmetleri A.Ş.’de Açık Kaynak Kod Tabanlı (Linux) İşletim Sistemlerinin kamu kurum ve kuruluşlarında yaygınlaştırılması, yapılandırılması ve kullanılmasına yönelik çalışmalara katıldı.

 

T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nda yürütülmüş olan Türkiye’nin en büyük, dünyanın 8. büyük Açık Kaynak Kod Tabanlı İşletim Sistemi Projesi olan GİBUX’un geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması kapsamındaki çalışmaların Satış Yöneticiliğini yaptı.

 

2014 yılından itibaren uygulamaya alınan sistem, halen 40.000 civarındaki bilgisayarda kullanılmaktadır. Bu sistem, Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) yurt genelindeki tüm Vergi Daireleri ve Mal Müdürlüklerinde kullanılması amacıyla Türk mühendisleri tarafından analiz ve tasarımı yapılarak geliştirilmiştir. Tamamen yerli kaynakların kullanıldığı ve yaklaşık 8 aylık bir deneme süreci sonrasında yaygınlaştırılmaya başlanan GİBUX işletim sistemi, ofis ve antivirüs yazılımları için ödenen lisans ücretlerinden ve her yıl bu lisanslar için ödenen bakım maliyetlerinden tasarruf sağlanmasına ciddi katkı sunmuştur. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın uyguladığı güvenlik politikalarının gerekleri yerine getirilmiş ve daha iyi bir altyapı gereksinimi doğrultusunda tasarım yapılarak kullanılmaya başlanmıştır.


Ahmet KARDAŞ, halen BİTSS Bilişim Hizmetleri A.Ş.’de Genel Müdür olarak görevine devam etmektedir.