İbrahim Ethem BAL
Genel Bilgiler Kariyer

1982 yılında Trabzon’un Araklı ilçesinde doğmuştur. 2005 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun olmuştur. Üniversite öğrenimi sürecinde Fort Lauderdale, Florida, Amerika’da yabancı dil eğitimi almıştır.

2006 yılında açılan sınavda başarılı olarak Maliye Bakanlığı’nda Stajyer Gelirler Kontrolörü olarak göreve başlamış, 2009 yılında yapılan yeterlik sınavını vererek Gelirler Kontrolörü olmaya hak kazanmıştır.

2011 yılında Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nın kuruluş çalışmalarında aktif rol almıştır. Ankara Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanlığı’nda Grup Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. 2014 - 2020 yılları arasında Gelir İdaresi Başkanlığında İnsan Kaynakları Grup Başkanlığı, Veri Yönetimi, Analiz ve Denetim Grup Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2020 yılında kamudaki görevinden kendi isteği doğrultusunda ayrılarak NELSUS ailesine katılmıştır.

Mesleki hayatında kamuoyunda ses getiren birçok büyük mükellef incelemesi ve mali operasyon gerçekleştiren İbrahim Ethem BAL, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile ilgili olarak Gelir İdaresi Başkanlığını temsil eden üst düzey yöneticisi, MASAK koordinesinde Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force - FATF) projesi kapsamında Ulusal Risk Değerlendirme Alt Komitesi Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Aynı zamanda Vergi Müfettişleri Mesleğe Giriş Sınavları Komisyonu, Vergi Dairesi Müdür ve Yardımcılarını Seçme Sınavları Komisyonu, Devlet Gelir Uzmanları Mesleğe Giriş ve Yeterlik Sınavları Komisyonu, Gelir Uzmanları Mesleğe Giriş ve Yeterlik Sınavları Komisyonu üyelik görevlerinde bulunmuştur.

Halen NELSUS Şirketler Grubunun CEO’su olarak görev yapmaktadır.

 

Uzmanlık Alanları

Vergi Mevzuatı ve Uygulamaları,

Denetim, Risk Analizi, Mali Tablolar Analizi,

KDV iade, ÖTV iade, Riskli İade, E-Defter, E-Fatura,

Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Yönetim Muhasebesi, İleri Düzeyde Finansal Muhasebe (TFRS, UFRS, TMS),

Veri Yönetimi, Big Data, Makine Öğrenmesi.