Yavuz Selim SILAY
Genel Bilgiler Kariyer

M.D., MBA, CCRP

Türkiye’nin ilk faizsiz melek yatırım ağı MAIN ( MaQasid Angel Investors Network) Kurucu ortağı & CEOsu, ICG (İstanbul Consulting Group) YK Başkanı,

SoPE (Society of Physician Entrepreneur) Turkey Başkanı

14 yıldır Amerika Birleşik Devletleri’nde Forest Research Institute, Ipsen, Teva North America Branded Pharmaceuticals, Teva Neuroscience, KV/ Ther-Rx/Ethex Pharmaceuticals gibi uluslararası birçok ilaç firmasında AR-GE, tıbbi işler, klinik araştırmalar direktörlüğü, kuzey Amerika başkan yardımcılığı yaptı ve şirket başkanlığına kadar yükseldi.

Dr. Yavuz Selim SILAY, 2000 yılı Ankara tıp fakültesi mezunu, 5 yıl Baylor College of Medicina'da Houston, Texas'da akademisyen , araştırma direktörü olarak çalıştı. MD Anderson Kanser merkezinde Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsünün (NIH) sübvanse ettiği Physician Scientist training (Doktor bilim adamı eğitimi) programına katildi. Akademisyenlikten endüstriye başarıyla geçiş yaptıktan sonra, 2010 yılında Wall Street Journal tarafından Amerika’nın en iyi 2. Executive MBA'i seçilen Washington Üniversitesi, Olin Business School’da master yaparak strategy, marketing, business ve leadership eğitimi aldı... 2013 yılına kadar Amerika’da ilaç endüstrisinde üst düzey yönetici olarak çalıştı.

Türkiye'ye dönme kararı aldıktan sonra ICG(İstanbul Consulting Group) adına Dünya Bankası Projesi kapsamında T.C Sağlık Bakanlığında danışmanlık yaptı. AİFD(Araştırmacı İlaç Firmaları Derneğinde) Pazar Erişim ve Sağlık Politikaları Direktörü olarak sektörü temsil etti.


Siemens Healthcare’in Türkiye'deki en büyük distribütörü olan bir firmanın genel müdürlüğünü yaptı. ICG(İstanbul Consulting Group) AŞ olarak Kamuyla ilişkiler hizmeti vermekte ve çalışmalarını Sağlık, Enerji , Savunma ve Finans alanlarında yürütmektedir. ICG adına şu an Archem Diagnostik Kurumsal İlişkiler direktörüdür.

Türkiye'nin ilk ve tek BSTB onaylı Ar-Ge merkezi olan hastanesinde Avcılar Ar-Ge merkezinin Direktörlüğünü yapmıştır.

Şubat 2019'dan itibaren Türkiye'de Faizsiz Finansman, Fon kurulumları ve Melek Yatırım Ağı kurulumu süreçlerini yürütmektedir.

Pubmed'de 15'ten fazla araştırma makalesi var, 100'den fazla akademik ve endüstri toplantılarında yayın ve poster sunumu yaptı. Konuşmacı olarak birçok endüstri toplantısında bulundu. DIA (Drug Information Association), AAN ( American Academy of Neurology), MDS( Movement Disorder Society).Birçok dergide hakemlik ve editörlük görevinde bulunmaya devam etmektedir.
   
Pazar Erişimi, Teknoloji transferi, Sağlık Ekonomisi, Ar-Ge, Tıbbi malzeme ve ilaç surecinde hem akademi hem endüstri boyutundaki tecrübesinden dolay Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsüne ( National Institute of Health'e) danışmanlık ve hakemlik pozisyonlarında hizmet veriyor. Ağustos 2011'de Washington DC'deki. 133 milyon doların Amerika’daki klinik araştırma merkezlerine verilmesindeki başvuruları değerlendirip onaylayan 3 endüstri temsilcisinden biridir.

FDA, EMA, Health Canada ve TİTCK ile birçok defa görüştü, birçok firmayı temsil etti, Amerika’da hem ilaç ve tıbbi malzeme onayları experti olarak danışmanlık, melek yatırımcı ve CRO firmaları sahibi. Üniversitelerin teknoloji transfer ofislerinin kurulumu ve Kuzey Amerika Pazarına, Türkiye ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarlarına erişim boyutunda birçok urun için onay aldı. Ulusal ve Uluslararası programlarda, Türkiye ve Gelişmekte olan ülkelerde Klinik Araştırma ve regulatory prosesler, Pharmerging (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin) ülkelerde Pazar Erişimi fırsat ve zorlukları, Biyolojik ve biyosimilar ürünlerde projeksiyonlar, Başarılı Ar-Genin Yol Haritası ve Ar-Ge’de Verimliliğin Sırları, Teknoloji Transferinde başarılı olmanın sırları, GxP Refresher Course ( GCP, GLP, GCLP, GMP, GDP – Good Clinical, Laboratory, Clinical Laboratory, Manufacturing and Distribution Practices) konularında eğitim vermeye devam etmektedir.


Merkezi Amerika'da olan  Society of Physician Entrepreneur (SoPE) yönetim kurulu üyesi, Sağlık- Der Danışma Kurulu, Turkish American Pharmacist Association Yönetim Kurulu üyesidir. .