Av. M.Sc. Alpaslan KUMAŞ
Genel Bilgiler Kariyer

1976 yılında Elazığ’da doğan Alpaslan KUMAŞ, İlk ve orta öğrenimin Tokat’ta tamamladı. Ankara Lisesi’nden mezun oldu. ODTÜ Kimya Mühendisliği’nde okuduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu.

ABD’de Vanderbilt Üniversitesi’nde ekonomi yüksek lisansını tamamladı. Aynı zamanda Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nde Hukuk eğitimi almış ve hali hazırda Ankara Barosu’na kayıtlı avukatlık yapmaktadır.

Meslek hayatına Gelirler Kontrolörü olarak 2005 yılında başlayan KUMAŞ, 2011-2013 yılları arasında Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı’nda Risk Analiz Şubesinde yöneticilik görevinde bulundu.

2015-2018 yıllarında Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’nda müfettiş olarak aklama suçu ve terörün finansmanı incelemeleri yürüttü.

Yeminli Mali Müşavirlik Ruhsatı ve Bağımsız Denetçilik Belgesine sahip KUMAŞ’ın, birçok dergide yayınlanmış vergi, mali ve kara para mevzuatına ilişkin makaleleri ile 2022 yılında Seçkin Yayınclık tarafından yayınlanmış olan "Avukatların Vergilendirilmesi (Yargı Kararları ve Özelgeler Işığında)" adlı kitabı bulunmaktadır.

https://www.seckin.com.tr/kitap/885655383

Aynı zamanda 2018 yılından bu yana Girişim Savaşçısı'nda mentor olarak girişimcilere kamusal yükümlülükleri hakkında eğitim vermektedir.

21 Nisan 2021 tarihinden bu yana NELSUS Hukuk olarak Ankara Barosuna kayıtlı avukatlık hizmeti vermektedir.