Semi OKUMUŞ
Genel Bilgiler Kariyer

1970 yılında Erzurum’da doğdu. İlköğrenimini Narman’da, ortaöğrenimini Bayburt’ta birincilikle tamamladı.

1996 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun oldu.

1998’de Maliye Bakanlığı’nda Gelirler Kontrolörü olarak göreve başladı. 2008-2010 yılları arasında Gelirler Kontrolörleri İstanbul Grup Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 2010 yılında Gelirler Başkontrolörü oldu. 2010-2011 yılları arasında dünyanın değişik ülkelerindeki muhasebe skandalları konusunda araştırmalar yapmak üzere bir yıl süreyle ABD’de University of Illinois at Urbana-Champaign College of Business’ta misafir araştırmacı olarak bulundu.

2011-2012 yılları arasında İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’nda Grup Müdürü olarak, 2012-2014 yılları arasında da Vergi Denetim Kurulu Ankara Büyük Ölçekli Mükellefler Grup Başkanı olarak görev yaptı.

2014 yılında Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı olarak atandı. 5 yıldan fazla sürdürdüğü bu görevin ardından 2019 yılında memuriyetten ayrılarak NELSUS’u kurdu.

Kamu görevi boyunca birçok mali operasyonu yönetmiş, Vergi Denetim Kurulu’nun yapılandırılması ve insan kaynaklarının oluşturulması süreçlerinde aktif rol almış, görev yaptığı kurumlarda birçok önemli ulusal ve uluslararası projenin yürütülmesine liderlik etmiştir.

Bu projeler arasında Gelir İdaresi Başkanlığının kendi işletim sistemi olan GIBUX’un geliştirilmesi, açık kaynak kodlu veri tabanı (PostgreSQL) yazılımlarının kullanılması, e-tebligat, e-yoklama, tek vergi dairesi, büyük veri uygulamaları ve risk analiz merkezi gibi birçok uygulama bulunmaktadır. Bu yazılımlarla mükelleflerin ve idarenin iş süreçleri kolaylaştırılmış, mali işlemlerin dijitalleştirilmesi noktasında gelir idaresinin ve piyasanın dijital dönüşümü yerli ve milli yazılımlarla desteklenmiştir.

YMM Özel Sınav komisyonu, Vergi Müfettiş Yardımcılığı giriş ve yeterlik sınav komisyonları ve Merkezi Rapor Değerlendirme komisyonları gibi görevlerde bulunan Semi OKUMUŞ, idare ile yargı arasındaki ihtilafları azaltmak noktasında tespit ve değerlendirmelerin yer aldığı kapsamlı bir rapor hazırlamış, çeşitli dergilerde yazıları, mesleki dergilerde ise mali konularda bilimsel makaleleri yayınlanmıştır. Alanının önemli dergilerinden olan Vergi Sorunları Dergisi’nde Yayın Kurulu üyeliği ve Genel Yayın Yönetmenliği görevlerinde bulunmuştur. 

NELSUS Başkanlığını kuruluşundan itibaren yürütmektedir.